preloader

Yüzme

Paletli Yüzme, sualtı sporları arasında palet kullanma tekniği ve gerektirdiği fiziksel özellikler ile “temel branş” olarak öne çıkmaktadır. Dünya çapında başarılı olmuş pek çok serbest dalış, sualtı hokeyi ve sualtı ragbisi sporcusunun temel eğitim döneminde paletli yüzme branşının yer aldığı bilinmektedir.
Paletli yüzme branşında monopalet ve çift palet olmak üzere farklı palet disiplinleri bulunmaktadır.
Monopalet ile yüzme tekniği bir yunusun suda süzülüşünü andırdığından oldukça estetik gözükmekle birlikte yarışmalar sırasında da izleyenlere yüksek seyir zevki sunmaktadır.
Sporcular, kollarını başlarının üzerinden uzatıp sabit tutarken, tüm gövdelerini kullanarak “dolfin” ayak vuruşu yaparak ilerlerler.
Bir insanın sadece kendi kas gücünü kullanarak suda en hızlı şekilde ilerleyebildiği yöntem, monopalet ile yüzmektir.Günümüzde, paletli yüzme branşı dört farklı kategoride ve çeşitli mesafelerde gerçekleştirilmektedir.
Yarışmalar açık ya da kapalı havuzlarda olduğu gibi göl ya da denizlerde de olabilmektedir.
ALKEBA Olimpik Spor Kulübü olarak amacımız paletli yüzme sporunu ülke çapında popüler hale getirmek için eğitimler ve antrenmanlar düzenleyerek profesyonel, milli takım düzeyinde sporcular yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

İletişime geç

© 2023 Alkeba Olimpik Spor Kulübü

(c) 2021 SCUBO - All rights reserved.

.

Bu kapanacak 20 saniye